2019 01 22, Antradienis Portalo filosofija   I  Bendradarbiavimas   I  Kontaktai   I  Atsakomybės ribojimas
              Portalas SVEIKATOS SODAS: Kuo arčiau Gamtos tuo daugiau sveikatos! 

Mažiau spam‘o – švaresnė galva.

img

 

PRAVARTU

       PIRMOJI PAGALBA

         KALENDORIUS

      DOPLERIO RADARAS

      PACIENTŲ TEISĖS

      ECHOSKOPIJA.LT

       AKIŲ KLINIKA

       DIETOSCENTRAS.LT

 „SVEIKATOS SODO“     VIDEO DIENORAŠTIS   

ziedu piegāde
Flower Delivery in Riga

 

Hey.lt - Nemokamas
 lankytojų skaitliukas
Kukli švediškų Kalėdų dvasia   print
2017-12-28

Nuotr. Stokholmo senamiesčio širdis – žavi nedidelė aikštė Stortorget, kurioje Kalėdų laikotarpiu šurmuliuoja tradicinių dirbinių ir maisto produktų mugė. Beje, joje stovi ir Stokholmo žymieji raudonasis (Schantzo) ir geltonasis (Seyfridzos) namai.

 

 

Sumaniusiems ne tik pasisvečiuoti gražuolėje Švedijos sostinėje, bet ir jau pačios kelionės pradžioje pajusti šventinę nuotaiką, matyt, paprasčiausia vakare sėsti į jūrų keltą. Restoranai bei barai, pramoginės programos, saunos bei SPA centras leidžia maloniai sutrumpinti kelionės laiką. Ryte jau galima skaičiuoti Stokholmo archipelago saleles bei žavėtis jose nutūpusiais namukais ir pasisveikinti su didžiausiu Skandinavijos miestu, įsikūrusiu ant 14 salų.

Tradicijos pasikeitė

Pagalvojus apie Kalėdų nuotaiką protestantiškoje Švedijoje pirmiausia iškyla genialiojo režisieriaus Ingmaro Bergmano filme „Fani ir Aleksandras“ sukurtas nepakartojamo įspūdžio šventės vaizdas: šilumos, linksmybių ir meilės apgaubta didžiulė šeima, susirinkusi išpuoštuose namuose prie gausaus stalo, kalėdinis spektaklis, gausios dovanos ir kt.

Nuo to laiko mus skiria jau visas amžius. Kaip ir kituose kraštuose, Švedijoje Kalėdų šventimo tradicijos pasikeitė. Ne tik todėl, kad jau beveik 60 metų per kiekvienas Kūčias vaikai prilimpa prie televizoriaus ir eilinį kartą žiūri amerikietiškus animacinius filmukus apie ančiuko Donaldo nuotykius.

Kalėdos Švedijoje – vis dar svarbiausia šeimos šventė. Sakoma, kad kasmet švedai jai džiaugsmingai ruošiasi. Jau lapkričio pabaigoje puošia savo namus – užuolaidomis nedangstomuose languose užsidega kuklios penkių ar septynių elektrinių žvakių švieselės, kalėdinės žvaigždės ir kt. Žinoma, puošiamos eglutės, ant šventinio stalo stengiamasi padėti savo rankomis pagamintus patiekalus, laukiama daug dovanų ir gero žiemiško oro, o susirinkusi šeima siekia sukurti laimės pojūtį.

Tačiau Kalėdas tampa vis sudėtingiau švęsti, nes laikas greičiau pakeitė ne tiek šventės tradicijas, kiek pačių žmonių santykius, šeimos sampratą. Nuo to laiko, kai 1974 metais šalyje buvo supaprastinta skyrybų procedūra, nutrauktų santuokų tik daugėja. Duomenys rodo, kad apie pusė susituokusių porų išsiskiria. Atsirado naujų šeimos gyvenimo formų. Įdomu tai, kad Švedija Europoje išsiskiria vienišų žmonių skaičiumi.

Šeimų nestiprina ir įsisiūbavusi, kaip teigiama, vaikų globos namų industrija. Tad prie kalėdinio stalo sukurti įsivaizduojamą šventinę nuotaiką tėvams ir vaikams, giminėms iš skirtingų šeimų nėra taip paprasta.Santykių įvairovė

Tvirtinama, kad dabar Švedijoje yra net apie 17 santuokos ir gyvenimo kartu formų. Stokholmo Rotušėje šeštadieniais vyksta vestuvių ceremonijos. Galima rinktis ilgą ceremoniją, kuri truks 3 minutes, arba trumpąjį variantą – tik minutę.

Tačiau labiausiai paplitę santykiai – sambo – sugyventiniai. Tai nėra tradiciškai įteisinta santuoka, taip vadinama gyvenanti viename bute pora. Tokia santykių forma Švedijoje neturi jokio neigiamo atspalvio. Kartu vienuose namuose pradėjusi gyventi pora informuoja apie tai mokesčių inspekciją. Nuo to momento jų juridinės teisės tik auga – sugyventinių vaikai turi tokias pačias teises, kaip ir gimusieji tradiciškai įteisintos santuokos šeimoje.

Susiformavo ir visai priešinga tradicinės santuokos forma – särbo, kurią dažniausiai renkasi vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau kartelė dabar nusileidžia ir iki 50 metų amžiaus. Tokius žmones jungia įteisinta santuoka, bet jie gyvena atskiruose butuose. Tokia pora kartais susitinka, kad maloniai praleistų laiką: savaitgaliais eina į teatrą, kiną ar restoraną, kartais kartu vyksta poilsiauti. Prie Kalėdų stalo stengiamasi susitikti su visa didele šeima.

Egzistuoja ir helgbo forma, kai pora savaitgaliais apsigyvena kartu vieno ar kito sutuoktinio namuose. Jei ištariamas žodis „mambo“, tai reiškia, kad suaugęs vaikas dažniausiai dėl ekonominių priežasčių lieka gyventi su tėvais.Belaukiant Kalėdų stebuklo

Ieškantiems Kalėdų dvasios Švedijoje reikėtų prisiminti ir tai, kad iš per 10 milijonų šalies gyventojų praktiškai kas ketvirtas yra užsienietis. Prognozuojama, kad šioje šalyje 2050 metais musulmonai gali sudaryti 30,6 proc. visų gyventojų.

Tačiau šių dienų aštrėjančias problemas lyg šydas pridengia vienos gražiausių Europos sostinių šventiškai iliuminuotos gatvės, kalėdinės mugės, jaukus senamiesčio kavinukų šurmulys ir švedų svetingumas belaukiant Kalėdų stebuklo.  

Vida Tavorienė

specialiai „Valstiečių laikraščiui“ iš Stokholmo

Kalėdinio Stokholmo senamiesčio akimirkos

 

 

 

„Mårten Trotzigs gränd“ – šio siauriausio Stokhomo skersgatvio plotis yra tik 90 cm.

  

Daugiau nei 700 metų skaičiuojantį istorinį Stokholmo centrą (Gamla Stan), kuris įsikūręs Melereno ežero nedidelėje Stadsholmen saloje, galima pėsčiomis pereiti ir per keliolika minučių.

Autorės nuotraukos
Atgal  

Dėl straipsniuose aprašytų gydymo, sveikatingumo metodų taikymo ar vaistų vartojimo portalas SVEIKATOS SODAS neatsako. Kreipkitės patarimo pas savo gydytoją, vaistininką ar tos srities specialistą. 
Perspausdindami, cituodami ar kitaip platindami portalo SVEIKATOS SODAS autorinę medžiagą įdėkite aktyvią nuorodą www.sveikatossodas.ltReklama: Stogų įrengimas Trinkelių klojimas Panevėžyje Plastikiniai langai Medinės durys Mediniai langai Grindinio trinkelės Permanentinis makiažas Vilniuje

Svetainių kūrimas, seo paslaugossvetainių kūrimas, seo paslaugos

durys, medinės durys