2018 04 23, Pirmadienis Portalo filosofija   I  Bendradarbiavimas   I  Kontaktai   I  Atsakomybės ribojimas
              Portalas SVEIKATOS SODAS: Kuo arčiau Gamtos tuo daugiau sveikatos! 

Mažiau spam‘o – švaresnė galva.

img

 

PRAVARTU

       PIRMOJI PAGALBA

         KALENDORIUS

      DOPLERIO RADARAS

      PACIENTŲ TEISĖS

      ECHOSKOPIJA.LT

       AKIŲ KLINIKA

 „SVEIKATOS SODO“     VIDEO DIENORAŠTIS   

ziedu piegāde
Flower Delivery in Riga

 

Hey.lt - Nemokamas
 lankytojų skaitliukas
Kaip apsisaugoti nuo šalčio?   print
2007-02-22
Ekstremalių sveikatai situacijų centras pataria, kaip saugoti savo sveikatą esant šaltiems orams.

Jei yra galimybė, stenkitės neiti iš patalpų. Jei tai neišvengiama, į lauką eikite tik šiltai apsirengę ir stenkitės būti kuo trumpiau. Ypač pavojingas stiprus vėjas, kadangi pučiant stipriam vėjui šalčio poveikis sustiprėja ir žmogus jaučia žemesnę temperatūrą nei ji yra iš tikrųjų.

Svarbiausia – tinkamai apsirengti. Suaugusieji ir vaikai turėtų mūvėti ausis dengiančią kepurę, ryšėti megztą šaliką, kuriuo pridengtų burną ir smakrą, kumštines (ne pirštuotas) pirštines ir apsivilkti kelis sluoksnius platesnių drabužių (geriau atsparius vėjui ir vandeniui).

Rekomenduojama mūvėti dvi poras kojinių (medvilnines ir vilnones). Tinkamiausi drabužiai iš vilnos, šilko, nes jie sulaiko daugiau kūno šilumos.

Ruošiantis eiti į šaltį, reikia vengti alkoholio, kadangi alkoholio veikiamas organizmas greičiau praranda šilumą. Nepatartina ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujotaką, todėl galima greičiau atšalti. Patartina pakankamai pavalgyti.

Prieš einant į lauką veidą ir rankas reikėtų pasitepti riebiu kremu.
Ilgesnį laiką būnant šaltyje negalima stovėti ar sėdėti ramiai, reikėtų kuo daugiau judėti. Pajutus, kad šąla veidas, darykite grimasas, t.y. mankštinkite veido raumenis.

Nušalimas

Nušalimas – tai audinių pakenkimas veikiant žemai temperatūrai. Jis priklauso nuo aplinkos temperatūros, drėgmės, vėjuotumo, laiko. Veikiant šalčiui kūno dalis, siaurėja kraujagyslės, blogėja audinių mityba.

Dažniausiai nušąla drabužiais nepridengtos kūno vietos: ausys, nosis, skruostai. Neretai nušąla ir tos kūno vietos, kurių dėl netinkamos aprangos būna sutrikusi kraujotaka – kojų ir rankų pirštai, pėdos.

Pirmoji pagalba nušalus

• Kuo greičiau stenkitės patekti į šiltas patalpas.
• Nušalusią kūno dalį atšildykite įmerkdami pažeistą kūno vietą į kambario temperatūros vandenį arba dėkite kambario temperatūros tvarsčius ant nušalusių kūno dalių (pakanka 20 – 30 minučių). Jei žmogus nušalo galūnes, nepamirškite nuimti žiedus ar laikrodžius, kadangi atšildant nušalusias galūnes, jos tinsta ir papuošalus gali būti sunku numauti.
• Duokite gerti šiltų ir saldžių gėrimų.
• Nedaug nušalus, kai arti nėra šiltų patalpų, veidą, nosį, ausis galima šildyti delnais.
• Atšildymą galima užbaigti, kai nušalusių kūno dalių oda suminkštėja ir grįžta jutimai.

Žinotina

Nušalusių kūno vietų netrinkite (ypač sniegu). Jei šildant atsiranda pūslių, nustokite šildyti. Nušalusią vietą uždenkite steriliu tvarsčiu ir sutvarstykite. Sutvarstytą kūno dalį (jeigu tai įmanoma) susukite į minkštą, storą audinį (pvz., antklodę, megztinį). Malšinkite skausmą. Skubiai vykite arba vežkite nukentėjusį į artimiausią gydymo įstaigą.
Draudžiama nušalusias vietas šildyti tiesiogine šiluma (glausti prie radiatorių, guminių šildyklių, merkti į karštą vandenį, šildyti naudojant plaukų džiovintuvą ir pan.), kadangi tiesioginė šiluma gali dar labiau pažeisti jau ir taip šalčio pakenktus audinius.

Sušalimas

Bendrasis kūno sušalimas - tai kūno temperatūros sumažėjimas (mažiau kaip +35°C) ilgai veikiant šaldantiems aplinkos veiksniams (šalčiui, vėjui, ilgą laiką būnant vėsiame vandenyje).

Žmogui ilgai būnant šaltoje aplinkoje, organizmas nesugeba palaikyti įprastos kūno temperatūros. Krentant kūno temperatūrai, žmogus tampa viskam abejingas, mieguistas, sustingęs. Jo širdies veikla ir kvėpavimas sulėtėja. Sutrikus sąmonei ir kūno temperatūrai nukritus žemiau +30°C, žmogus gali mirti.

Pirmoji pagalba sušalus
• Neškite nukentėjusįjį į kambario temperatūros patalpą.
• Nurenkite.
• Nukentėjusįjį šildykite vonioje. Paguldykite į +20°C vandens vonią. Per 10-30 min. vandens temperatūrą kelkite iki +37°C. Jei vonios nėra, dėkite šiltus kompresus ant viso kūno (sudrėkinta drungname vandenyje antklodė ar tvarsčiai keičiama kas 2-3 min.).
• Jei nukentėjusysis sąmoningas ar sąmonę atgavo, duokite gerti šiltų, saldžių gėrimų.
• Užklokite šilta sausa antklode.
• Kuo greičiau vežkite į gydymo įstaigą.
Žinotina

Jei nukentėjusysis yra sušalęs ir nušalęs, pirmiausiai teikite pagalbą kaip sušalusiam.

SAM budintis ekstremalių sveikatai situacijų klausimais
Tel. (visą parą 7 dienas per savaitę) (8 5) 271 85 67
essc_bud@sam.lt

Pagal SAM inf.

Atgal  

Dėl straipsniuose aprašytų gydymo, sveikatingumo metodų taikymo ar vaistų vartojimo portalas SVEIKATOS SODAS neatsako. Kreipkitės patarimo pas savo gydytoją, vaistininką ar tos srities specialistą. 
Perspausdindami, cituodami ar kitaip platindami portalo SVEIKATOS SODAS autorinę medžiagą įdėkite aktyvią nuorodą www.sveikatossodas.ltReklama: Stogų įrengimas Trinkelių klojimas Panevėžyje Plastikiniai langai Medinės durys Mediniai langai Grindinio trinkelės

Svetainių kūrimas, seo paslaugossvetainių kūrimas, seo paslaugos

durys, medinės durys